اهمیت برندینگ

branding and its importance

فهرست مطالب

اهمیت برندینگ

در نگاه اول شاید وقتی به اهمیت برندینگ فکر می کنید یاد یک سری اشکال،حروف و رنگ می افتید. اما اگر کمی عمیق تر بخواهیم به اهمیت برندینگ بپردازیم هدفی است که فرای آن شکل و رنگ و طرح نهفته است و بیزینس شما سعی دارد آن را به بیننده منتقل کند. این پیامی که منتقل می‌شود همان هویت سازمان یا بیزینس شماست. در یک کلام برند شما شخصیت بیزینس شماست.

اهمیت برندینگ چنان برجسته است که می‌توان آن را با قلب تپنده سازمان مقایسه کرد. اما در بازار آنلاین رقابتی امروز که بستر آن به واسطه حضور پررنگ رسانه های اجتماعی ایجاد شده است؛ دیده شدن، برای دیده شدن مسیر تخصصی تری را باید طی کنید و این مسیر به واسطه یک برندینگ اصولی اتفاق می‌افتد. شما اگر نتوانید اهمیت برندینگ را به درستی دریابید در عصر رسانه های اجتماعی که برندهای جدید به راحتی در معرض دید مشتریان قرار می‌گیرند، نمی‌توانید به درستی بدرخشید و در خاطره ها بمانید و به مرور حذف خواهید شد.

از نقطه نظر مشتریان، این شرایط بران آنها بسیار مطلوب است زیرا به آنها حق انتخاب می‌دهد و به آنها این فرصت را می‌دهد که به سرعت در مورد برندهای جدید مطلع شوند، اما همین شرایط از سوی دیگر کار را برای بیزنیس ها سخت تر کرده است.

کاری که یک بیزینس در این راستا باید انجام دهد این است که با توجه به اهمیت برندینگ باید بتواند به شیوه‌ی صحیحی مسیر برندینگ خود را طی کند که در مقایسه با رقبای خود بیشتر بدرخشد و این درخشش و دیده شدن بیشتر دقیقا همان نقطه‌ای است که اهمیت برندینگ را بیش از پیش برای ما پررنگ می‌کند.

شما باید تمام تلاش خود را بکنید تا با ساختن یک برند قوی و متمایز در چشم مشتریان و بینندگان خود متفاوت دیده شوید و در نتیجه در خاطر آنها ماندگار شوید. در واقع با طی کردن مسیر یک برند سازی اصولی شما می‌توانید ذهن مخاطب خود را کنترل کنید و به آنها تصویر و مسیری را نشان دهید که شما را آنطور که هدف بیزنیس شما تعریف شده است، ببینند. این دیده شدن و در خاطر ماندن همان نقطه عطفی است که اهمیت برندینگ را برای ما پررنگ می‌کند.   

شما باید تمام تلاش خود را بکنید تا با ساختن یک برند قوی و متمایز در چشم مشتریان و بینندگان خود متفاوت دیده شوید و در نتیجه در خاطر آنها ماندگار شوید. در واقع با طی کردن مسیر یک برند سازی اصولی شما می‌توانید ذهن مخاطب خود را کنترل کنید و به آنها تصویر و مسیری را نشان دهید که شما را آنطور که هدف بیزنیس شما تعریف شده است، ببینند. این دیده شدن و در خاطر ماندن همان نقطه عطفی است که اهمیت برندینگ را برای ما پررنگ می‌کند.   

آیا برندینگ و اهمیت آن باعث بیشتر دیده شدن می‌شود؟

کدام محصول یا خدمتی است که دوست نداشته باشد بیشتر دیده شود و در مقایسه با رقبای خود بیشتر در ذهن مشتریان بماند؟ بیزینسی که اهمیت برندینگ را بیشتر از رقبای خود درک کرده باشد و سرمایه گذاری بیشتری روی آن انجام دهد، مسلما بیشتر از رقبای خود دیده می‌شود.

شاید شما با ندانستن اهمیت برندینگ و عدم سرمایه گذاری روی آن برای مدتی کوتاهی دیده شوید، اما مطمئنا این یک مسیر کوتاه مدت است که ماندگار نخواهد بود.

تک تک المان‌های لوگوی شما از رنگ‌های جذاب و چشمگیر گرفته تا دیگر المان‌های ‌بصری، در ذهن مخاطب می‌ماند. اهمیت برندینگ مانند جرقه ای است که در ذهن مخاطب زده می‌شود. بیننده برای یک لحظه ممکن است برند شما را ببینید و در آن لحظه حتی نیازی به محصول یا خدمات شما نداشته باشد اما همین ماندگاری، در ذهن او؛ باعث می‌شود در آینده اگر نیازی به محصول شما پیدا کند، به سراغ شما بیاید.

چگونگی اهمیت برندینگ در اعتماد سازی.

یکی از مواردی که باعث می‌شود ما یک مشتری بالقوه را تبدیل به یک مشتری بالفعل بکنیم و سپس او یک از مشتریان وفادار ما شود جلب اعتماد است. جلب اعتماد صد البته برای بیزینس هایی که از اهمیت برندینگ غافل بوده‌اند و از مسیر آن فاصله گرفته اند سخت تر هم خواهد بود.

گاها مشتری برای گرفتن تصمیم نهایی خود نیاز به دیدن برند شما دارد . شما تصور کنید فردی می‌خواهد یک کالا را خریداری کند. اگر او بخواهد بین دو کالا با شرایط مشابه انتخابی داشته باشد در نهایت برای تصمیم گیری کدام را انتخاب می‌کند؟ درست است، آن کالایی که برندی معتبر دارد . پس غافل شدن از اهمیت برندینگ به راحتی می‌تواند شما را از بازار رقابتی امروز حذف کند.  پس این موضوع را یک زنگ خطر جدی برای بیزینس خود در نظر بگیرید.

همه ما می‌دانیم که وقتی می‌خواهیم یک کالا یا خدمتی را برای خرید انتخاب کنیم وجود یک برند معتبر کار ما را خیلی آسان تر می‌کند و سازمانی که از نقش مهم اهمیت برندینگ غافل بوده است از رقبای خود عقب می‎افتد. مطمئنا شما نمی‌خواهید در این زمینه از قافله رقبای خود عقب بمانید. در واقع با سرمایه گذاری در این زمینه شما جایگاه بیزینس خود را در چشم مشتریان تقویت می‌کنید.

اهمیت برندینگ در موثرتر شدن تبلیغات.

توجه به اهمیت برندینگ و اهمیت تبلیغات به صورت همزمان دو بال پرواز بیزینس شماست که وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند سرعت پیشرفت شما را چندین برابر می‌کند. شما وقتی می‌خواهید برای سازمان یا مجموعه خود تبلیغ کنید نیاز دارید تا همه چیز منسجم باشد و در تمامی ابعاد هویت بیزینس شما به مشتری نشان داده شود و عدم توجه به اهمیت برندنیگ دقیقا همان حلقه مفقوده‌ای است که به هویت شما لطمه وارد می‌کند.

تاثیر بر روی کارمندان

اهمیت برندینگ آنجایی خودش را نشان می‌دهد که پرسنل شما با اشتیاق بیشتری برای شما کار می‌کنند و دوست دارند بخشی از مجموعه شما باشند. در واقع وقتی برند شما قوی باشد کارمند شما، خود را فراتر از چیزی جز یک کارمند و انجام شرح وظایف روزمره‌اش می‌بیند و مشتاقانه‌تر کار می‌کند. برندینگ تنها یک لوگو نیست، اهمیت برندینگ تا آنجایی پیش می‌رود که حتی در ظاهر شرکت یا مجموعه شما و دکوراسیون شما نیز رد پای خود را به جای می‌گذارد. تمامی موارد گفته شده باعث می‌شود که در بین کارمندان یک حس همدلی و پیوستگی به وجود بیاید.در واقع شما به یک برند کارفرمایی تبدیل می‌شوید.

تاثیر برندینگ در جذب مشتریان وفادار.

آنچه همه بیزنس ها به دنبال آن هستند جذب کردن مشتریان وفادار است. هیچ بیزنسی دوست ندارد که مشتریانش فقط برای یک بار از محصولات یا خدمات آنها استفاده کنند و درک اهمیت برندینگ و سرمایه گذاری صحیح در این زمینه به خوبی می‌تواند این مسیر را برای شما هموار سازد.

اهمیت برندینگ آنجایی خود را بیشتر نشان می‌دهد که یک وجه انسانی و دوستانه تری به محصول یا خدمات شما و شخصیت سازمانی شما می‌دهد. شما اگر بتوانید یک خط مشی درست را برای برندینگ خود طی کنید می‌توانید به احساسات مشتریان خود نفوذ کنید و وقتی احساسات مشتریان شما درگیر شود ارتباط ماندگارتری با کالا یا خدمات شما و همچنین سازمان شما برقرار می‌کنند.  

نویسنده و مترجم:م.مطهر

نویسنده:

جهت دریافت آخرین مقالات

محتوای مشابه

branding and its importance

اهمیت برندینگ

اهمیت برندینگ در نگاه اول شاید وقتی به اهمیت برندینگ فکر می کنید یاد یک سری اشکال،حروف و رنگ می افتید. اما اگر کمی عمیق

09999965640